wtorek, 13 lutego 2018

Jak bezpiecznie przekłuć uszy/wargę/nos w domu?

W tym miejscu mogłabym napisać, że jeśli chcemy wykonać piercing, to jedyną bezpieczną opcją jest udanie się do profesjonalnego salonu piercingu. Mogłabym, ale tego nie zrobię. Bo choćby skały srały, to młodzież dalej będzie eksperymentować w domach i przekłuwać uszy igłami do szycia ;) Dlatego pomysł na ten wpis - bo szkoda zdrowia dla kolczyka, ale jak ktoś się uprze, to i tak koleżanka mu zrobi przekłucie!

Bezpieczne przekłucie - czyli jakie?

No właśnie, tak dużo mówi się o bezpieczeństwie piercingów, ale tak naprawdę, to jakie przekłucie jest bezpieczne? Takie, które wykonane jest sterylnymi narzędziami, stosuje się do niego sterylnie, nieuczulające kolczyki, a po przekłuciu stosowana jest odpowiednia pielęgnacja. Niestety, ale w sieci jest masa informacji o piercingu... niestety dlatego, że większość z nich to po prostu bzdury lub szkodliwe informacje :/

Zanim zrobisz piercing…

Zanim przekłujesz jakąkolwiek część swojego ciała to pomyśl, czy jesteś gotowa/gotowy na zmierzenie się ze wszystkimi możliwymi skutkami?

Domowe przebijanie, nawet przy użyciu sterylnych narzędzi, niesie większe ryzyko. W końcu nie wiesz do końca, jaki rodzaj biżuterii dobrać, jakiej długości powinien być kolczyk, pod jakim kątem powinno zostać wykonane wkłucie. Jest dużo niewiadomych, może dojść do infekcji, piercing może się bardzo długo goić, możesz zrobić go za płytko lub za głęboko, możesz źle dobrać długość i w rezultacie kolczyk wrośnie się w ciało. Piercing jest fajny, ale trzeba mieć świadomość tego, co może pójść nie tak przy robieniu tego w domu lub po wybraniu się do niedoświadczonego piercera!

Moim zdaniem w domu absolutnie nie powinno przekłuwać się brwi i policzków - można uszkodzić sobie nerwy, a w rezultacie do końca życia ślinić się bez kontroli albo mieć opadającą brew.

Co jest potrzebne?

Do wykonania piercingu potrzebne są:
  • jałowe rękawiczki - pakowane parami, do kupienia w aptece; ewentualnie rękawiczki chirurgiczne niejałowe;
  • środek do dezynfekcji - zarówno do przetarcia stołu/blatu na którym zostawiamy narzędzia, jak i do przemycia skóry (np. Octenisept, przydaje się też do pielęgnacji, do powierzchni może być alkohol);
  • sterylna igła do przekłuć, czyli kaniula dożylna (igła z plastikową rurką, igła z wenflonem);
  • jałowe gaziki;
  • sterylny kolczyk z nie uczulającego materiału, np. tytanowy, ja polecam bioplast;
  • sól fizjologiczna (do kupienia w aptekach w małych ampułkach);
  • ewentualnie sterylne szczypce do przekłuć;
  • ewentualnie specjalny flamaster do oznaczania miejsca przekłucia.

Kaniulę dożylną kupić można w aptece, dostępne są różne rozmiary (należy dobrać ją do rozmiary biżuterii, a rozmiar biżuterii do rodzaja przekłucia). Igła jest absolutnie jednorazowa, nie przekłuwamy siebie i koleżanki tą samą igłą!

Kolczyki sterylne można zakupić w salonach piercingu lub przez internet, za sterylizację zapłacić trzeba około 2 zł za kolczyk. Sterylne szczypce są dostępne online. Sterylne narzędzia i biżuteria pakowane są pojedynczo w odpowiednio oznaczone opakowanie.

Jak przekłuwać?

Przede wszystkim - narzędzia i kolczyk są sterylne tak długo, jak pozostają zapakowane i nie dotkniemy ich naszymi rękami. Dlatego nie wyciągamy kolczyka czy igły wcześniej, nie podziwiamy, nie bawimy się nimi. Dezynfekujemy blat, rozkładamy ręczniki papierowe, przygotowujemy wszystko co nam potrzebne tak, aby było pod ręką. Zakładamy rękawiczki, zaznaczamy miejsce i jazda ;)

Kaniula jest o  tyle wygodna, że po przekłuciu łatwiej wprowadzić dzięki niej kolczyk na miejscu. A to właśnie wkładanie kolczyka, a nie samo przekłucie jest bardziej bolesne. Tak więc absolutnie nie robimy tak, że wyciągamy igłę i grzebiemy kolczykiem w świeżej ranie. Po prostu należy lekko przytrzymać wenflon i wyciągnąć igłę, a potem w rureczkę włożyć kolczyk. Następny krok to powolne przeciąganie wenflonu przez przekłucie. Przed tym warto przyciąć rurkę, żeby nie była za długi i przekłucie nie trwało zbyt długo. Zamykamy kolczyka i delikatnie przy użyciu soli fizjologicznej oczyszczamy okolicę z zaschniętej krwi.

Pielęgnacja po przekłuciu

Temat pielęgnacji po przekłuciu jest dosyć rozległy, więc szerzej opiszę go kiedy indziej, ale w skrócie - nie dotykać brudnymi łapami, delikatnie czyścić patyczkiem higienicznym i solą fizjologiczną, kilka razy dziennie delikatnie poruszać kolczykiem, dwa razy dziennie stosować Octenisept. Nie smarujemy Tribioticem, nie stosujemy wody utlenionej, nie wyciągamy kolczyka po dwóch dniach - czas gojenia to przy większości przekłuć 2 miesiące.


Oczywiście mój post nie ma na celu zachęcanie do tego, aby przekłuwać uszy, wargi i nosy samodzielnie. Mam jednak nadzieję, że ktoś, kto zdecydował się jednak na takie rozwiązanie, po prostu zrobi to bezpieczniej niż igłą do szycia i brudnymi łapskami :)

Buziaki,
Mila :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz, miło mi, że mnie czytacie i komentujecie :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...